Tym razem miłośników jeździectwa zapraszamy do podziwiania piękna koni podczas Regionalnych i Towarzyskich Zawodów w Ujeżdżeniu.

Impreza odbędzie się 21 czerwca (niedziala) w Ośrodku Jeździeckim Arkadia w Wielkiej Lipie k./Obornik Śląskich.

Rozpoczynamy o godzinie 10.00. Wstęp wolny!

Przejdź do strony z propozycjami, listami i wynikami zawodów.

„O co tak naprawdę chodzi w ujeżdżeniu? Poszczególne elementy wykonywane w trakcie przejazdu na czworoboku (piaffe, passage, piruety, zmiany nogi, ciągi) mają jedynie na celu sprawdzenie, czy koń jest w odpowiedni sposób wytrenowany, tak aby móc je swobodnie wykonywać. Cały proces szkolenia zwierzęcia polega na tym, aby uczynić z niego atletę, dysponującego siłą, wyróżniającego się elastycznością, rytmicznością i wspaniałym ruchem

Na co zwracają uwagę sędziowie? Nawet najdrobniejsze szczegóły mają znaczenie. Bez wątpienia pod uwagę brany jest naturalny ekspresyjny ruch konia, swoboda chodów, elastyczność i rozluźnienie zwierzęcia, jak i oczywiście precyzja wykonania poszczególnych elementów. Z pewnością jest to sport dla osób cierpliwych i perfekcjonistów. Oglądając ujeżdżenie trzeba zdać się na własne wyczucie estetyczne. Udane przejazdy to takie, które odbyły się w sposób harmoniczny, bez oporów, płynnie i z lekkością. Dodatkowo, w ocenie zawsze wspomogą nas sędziowie, którzy przyznają parom za każde ćwiczenie odpowiednią ilość punktów od 1 do 10. Ostatecznie pary uzyskują wynik procentowy.

Wykonując program ujeżdżeniowy, jeździec i koń stają się jednością. Do wzajemnej komunikacji wystarczają im nawet najsubtelniejsze sygnały. I właśnie ta jedność i wzajemne zrozumienie między człowiekiem a zwierzęciem są tak fascynujące, piękne i stanowią kwintesencję ujeżdżenia.”

źródło: Polski Związek Jeździecki