DIETA KONIA UJEŻDŻENIOWEGO VS. DIETA KONIA SKOKOWEGO

Potrzeby żywieniowe koni ujeżdżeniowych i skokowych są różne. Wpływa na to charakter wykonywanej pracy, różnice w budowie anatomicznej oraz predyspozycje genetyczne. Również psychika koni dresażowych jest bardziej wrażliwa i podatna na stres, co wynika m. in. z konieczności pełnego skupienia w momencie wykonywania figur związanych z nagłymi zmianami dynamiki pracy. Z kolei praca koni skokowych charakteryzuje się zbliżonym, równym tempem podczas przejazdu parkuru. Dynamika przejazdu zależy oczywiście od stopnia trudności ułożenia przeszkód i ich wysokości, a także samych umiejętności jeźdźca. Jednak u tych koni często obserwujemy brak energii do podejmowania wysiłku- szczególnie na drugi czy trzeci dzień zawodów, co głównie wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety pod względem zawartości energii i antyoksydantów, czyli związków ochraniających i wspomagających regenerację organizmu.

dressage

W żywieniu koni ujeżdżeniowych ogromną rolę odgrywa wysokiej jakości białko, które wspomaga i stymuluje rozwój mięśni odgrywających kluczową rolę w prawidłowej wydolności i wytrzymałości organizmu. Dodatkowo ze względu na charakterystykę pracy (głównie tlenowa) w diecie takich koni zaleca się dodatek wysokiej jakości włókna- również dla poprawy procesów trawienia. Opanowanie i skupienie podczas wykonywania poszczególnych figur zapewnia nie tylko dieta włóknista, ale również bezpieczna w skrobię i cukry, które wpływają na temperament konia. W tym celu polecamy dietę opartą na wysoko włóknistych wysłodkach Beet Pulp. Mieszankę bazową dla koni pracujących stanowi najczęściej Reformmusli G bez dodatku owsa oraz dodatek Gold Medal dla optymalnego rozwoju i odżywienia tkanki mięśniowej. Dla koni wrażliwych rekomendujemy serię mieszanek serii Brandon, które swoją wyjątkową recepturą podbijają serca zawodników tej dyscypliny. Gold Medal w formie delikatnych granul bogaty jest w zioła wspomagające krążenie oraz silne antyoksydanty, które wspomagają prace mięśni. Wysokiej jakości proteiny znajdujące się w Reformmusli G oraz Gold Medal zapewniają stabilne źródło aminokwasów dla prawidłowego rozwoju i utrzymania masy mięśniowej na odpowiednim poziomie, a wysoki standard produktów niweluje ryzyko przebiałczenia w przypadku koni wrażliwych.

jump

W żywieniu koni skokowych skupiamy się nie na opanowaniu nerwów, a na dopływie stabilnej energii, którą koń będzie mógł się posłużyć podczas skoków. Nie chcemy sprowokować oczywiście nadpobudliwości, a jedynie ograniczyć sytuację, w której nagła mobilizacja organizmu nieadekwatna do możliwości konia przynosi niepożądane efekty. Mam tu na myśli silną pracę beztlenową, która wzmaga powstawanie kwasu mlekowego będącego głównym sprawcą zakwaszenia organizmu. Kumulacja mleczanów najczęściej objawia się sztywnością mięśni i ogólną niechęcią do ruchu. Energia u takich koni musi być na odpowiednim wysokim poziomie, a mięśnie i układ kostny chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dlatego też bazową mieszanką jaką stosujemy jest Sport Musli o podwyższonej zawartości antyoksydantów. Doskonale sprawdza się również LA Rosslet Sport Pellet i Struktur Energetikum, która jako jedna z najbardziej energetycznych szczególnie polecana jest podczas zawodów. Z dodatków wspomagających szybką regenerację doskonale sprawdza się High Performer. To suplement, który podawany w niewielkiej ilości rewelacyjnie rozluźnia włókna mięśniowe i dostarcza im niezbędnych przeciwutleniaczy tj. selen, mangan, witamina C i E oraz wiele innych. Zastosowanie sieczek u koni skokowych (PreAlpin Aspero, PreAlpin Wiesencobs) stanowi uzupełnienie włókna i wzmacnia perystaltykę ograniczając ryzyko zaburzeń pokarmowych.

Oczywiście przy dobieraniu dawki pokarmowej należy wziąć pod uwagę również indywidualny metabolizm konia, a więc stopień wykorzystania paszy. Są konie ujeżdżeniowe mniej lub bardziej temperamentne, podobnie jest zresztą z końmi skokowymi. W takich przypadkach nie wyklucza się włączenia do codziennej diety paszy, która w praktyce częściej używana jest w żywieniu koni innych dyscyplin. Należy jednak to robić rozsądnie i umiejętnie- jeśli koń skokowy charakteryzuje się wyjątkową nadpobudliwością i przy tym szybko się spala (spadek masy ciała w okresie startów) to dodatek Struktur Energetikum będzie złym wyborem. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie diety opartej na wolnouwalnianej energii z zastosowaniem sieczki z lucerny, wysłodków i mieszanek bez udziału owsa z dodatkiem wartościowych aminokwasów.

 

Autor: dietetyk mgr inż. tech. wet. Katarzyna Basinska